Emër dhe Mbiemër Lionel Andres Messi Cuccittini
Ditëlindja 24 qershor 1987
Vëndlindja Rosario , Argjentinë
Gjatësia 1.70
Pozicioni Mesfushor / Sulmues
Ekipet Profesionale
Vitet Ekipi Ndeshje Gola
2004 - Barcelona (Spanjë) 703 617
Kombëtarja
2005 - Argjentina 138 70
Total 841 687

Ndeshja e Fundit

La Liga / Java 17

Sociedad

12' 1-0 (Oyarzabal -p-)

62' 2-2 (Isak)

Barcelona

38' 1-1 (Griezmann)

49' 1-2 (Suarez)

Legjenda Leo Messi, është një futbollist Argjentinas i cili luan me klubin Spanjoll Barcelona në La Liga dhe me kombëtaren e Argjentinës. Njohur gjerësisht si lojtari më i mirë në botë, Messi është vlerësuar nga shumë gazetarë, trajnerë dhe lojtarë si futbollisti më i mirë i të gjitha kohërave. Messi është lojtari i parë në historinë e futbollit që ka fituar katër herë radhazi Topin e Artë. Messi është një lojtar i pazakontë.

Ai është shumë kreative, dhe ka aftësi për të kaluar mbrojtësit me lehtësi. Ai ka një dhunti shumë të madhe dhe është lojtar shumë i shpejtë i cili mund të luajë ose në mesfushë ose në të dyja krahët e sulmit, apo edhe si një sulmues i fshehtë. Jo shumë i gjatë, por e ndihmon që të jetë i shpejtë dhe në gadishmëri, duke e lejuar atë për të ndryshuar lehtë drejtimin.

trofet

Messi ka fituar 33 trofe me Barcelonën, më shumë se cdo tjetër në historinë e ekipit, duke përfshirë nëntë tituj të La Ligës , katër tituj të Ligës së Kampionëve dhe gjashtë Kupa të Mbretit. Si një golashënues i pabesueshëm dhe njëkohësisht edhe një lojëkrijues Messi mban rekordin për shumicën e golave zyrtare të shënuara në La Liga (431), më shumë gola në El Klasiko (26), një sezoni në La Liga (50), një sezon me klubin në Europë (73), një vit kalendarik me klubin dhe kombëtaren (91) si dhe rekordin për shumicën e assist në La Liga (168) dhe Kopa Amerika (11).

Messi ka një marrëdhënie të ngushtë me anëtarët e familjes së tij të afërt, veçanërisht me nënën e tij, Celia, fytyrën e të cilës ai e ka bër tatuazh në shpatullën e tij të majtë.

Punët e tij profesionale janë drejtuar kryesisht si një biznes familjar: babai i tij, Jorge, ka qenë agjenti i tij që kur ishte 14 vjeç dhe vëllai i tij më i madhë, Rodrigo, trajton orarin e tij të përditshëm dhe publicitetin. Nëna e tij dhe vëllai tjetër, Matias, menaxhojnë organizatën e tij bamirëse, Fondacionin Leo Messi dhe kujdesen për çështjet personale dhe profesionale në Rosario.

Që nga viti 2008, kur ai ishte 20 vjeç, Messi ka qenë në marrëdhënie me Antonella Roccuzzo, një shoqe që nga fëmijëria, nga Rosario. Ai e ka njohur Roccuzzo që kur ishte pesë vjeç, pasi ajo është kushurira i mikut të tij më të mirë që nga fëmijëria, Lucas Scaglia, i cili është gjithashtu futbollist.

Pas mbajtjes së marrëdhënieve të tyre private për një vit, Messi fillimisht konfirmoi romancën e tyre në një intervistë në janar të vitit 2009, përpara se të publikonte një muaj më vonë gjatë një karnavali në Sitges pas derbit të Barcelonës-Espanyol. Messi dhe Antonella kanë tre djem, Thiago (lindur 2012) ,Mateo (i lindur në 2015) dhe Ciro (i lindur në 2018).

Sipas France Football, Messi ishte futbollisti më i paguar në botë për pesë nga gjashtë vjet midis 2009 dhe 2014, ai ishte lojtari i parë që kaloj vlerën 40 milionë euro, me fitime prej 41 milionë euro në vitin 2013 dhe 65 milionë euro në vitin 2014. Në vitin 2016, Messi ishte i dyti në listën e Forbes të atletëve më të paguar në botë (pas Cristiano Ronaldos) me të ardhura prej 67 milionë euro nga paga e tij dhe miratimet në sezonin 2015-16.

Që nga viti 2008, ai ka qenë lojtari më i paguar i Barcelonës, duke marrë një pagë që u rit vazhdimisht nga € 7.8 milion në € 13 milion gjatë pesë viteve të ardhshme. Sipas kontratës të re me Barcelonën në vitin 2017, ai fiton 544.00 euro në javë na paga dhe Barcelona gjithashtu e pagoj afërsisht 50 milionë euro si bonus nënshkrimi. Klauzola e tij e re e blerjes është vendosur në 700 milionë euro. Përveç pagës së tij dhe bonuseve multimillion-euro, shumica e të ardhurave të tij rrjedhin gjithashtu dhe nga miratimet. SportPro e ka cilësuar atë si një nga atletët më të tregtueshëm në botë çdo vit që nga hulumtimi i tyre filloi në vitin 2010.

Sponsori i tij kryesor që nga viti 2006 është kompania sportive Adidas. Si perspektiva kryesore e të rinjve të Barçës, ai kishte nënshkruar me Nike që nga mosha 14 vjeç, por u transferua te Adidas pasi ata sfiduan me sukses pretendimin e rivalit të tyre për të drejtat e tij të imazhit në gjykatë.

Me kalimin e kohës, Messi u themelua si mbështetës i markës së tyre kryesore, nga viti 2008 ai kishte një koleksion të gjatë të nënshkrimeve të këpucës Adidas F50 dhe në vitin 2015, ai u bë futbollisti i parë me këpucët me emrin e tij mbi një firmë, "Adidas Messi".