Skip to content
Emër dhe Mbiemër Lionel Andres Messi Cuccittini
Ditëlindja
24 qershor 1987
Vëndlindja
Rosario , Argjentinë
Gjatësia
1.70
Pozicioni
Mesfushor / Sulmues
Ekipet Profesionale
Ekipi
Ndeshje
Gola
Assist
Barcelona (Spanjë) 2004 - 2021
778
672
268
Paris Saint-Germain (Francë) 2021 -
53
23
28
Argjentina 2005 -
167
93
51
Total
998
788
347

Leo Messi - Historia e një Legjende

Lojtari i jashtëzakonshëm Lionel Andres “Leo” Messi Cuccittini, sic eshtë emri ti i plotë lindi në 24 qershor 1987 në Rosario të Argjentinës. Leo Messi, luan me klubin Francez Paris Saint-Germain në Ligue 1 dhe me kombëtaren e Argjentinës.
Messi është lojtari i parë në historinë e futbollit që ka fituar katër herë radhazi Topin e Artë dhe në total shtatë herë. Messi është një lojtar i pazakontë.
la liga

10 La Liga

champions league

4 Liga të Kampionëve

copa del rey

7 Kupa të Mbretit

1 Kopa Amerika

Është i martuar me Antonella Roccuzzo, një shoqe që nga fëmijëria dhe kanë tre djem, Thiago (lindur 2012), Mateo (i lindur në 2015) dhe Ciro (i lindur në 2018).
Messi ka fituar 35 trofe me Barcelonën, më shumë se cdo tjetër në historinë e ekipit, duke përfshirë dhjetë tituj të La Ligës , katër tituj të Ligës së Kampionëve dhe shtatë Kupa të Mbretit. Me kombëtaren e Argjentinës Messi ka fituar një trofe Kopa Amerika.
56

Tre-golsha

60

Gola me faull

129

Gola në Ligën e Kampionëve

39

Assist në Ligën e Kampionëve

Si një golashënues i pabesueshëm dhe njëkohësisht edhe një lojëkrijues Messi ka thyer shumë rekorde në futbollin Spanjoll dhe ndërkombëtar.
Ka shënuar me shumë gola në La Liga, më shumë gola në El Klasiko, një sezon në La Liga, një sezon me klubin në Europë , një vit kalendarik me klubin dhe kombëtaren si dhe rekordin për shumicën e assist në La Liga dhe Kopa Amerika.
Më shumë gola në një vit kalendarik nga Libri i Rekordëvë Guinness: 91 gola (2012)
Më shumë gola në La liga: 474 gola
Më shumë assist në La Liga: 192 assist